sobota, 12 kwietnia 2014

Informacja: jakość, ilość, wartość



MIĘDZYNARODOWA STUDENCKO-DOKTORANCKA        
KONFERENCJA NAUKOWA
„Informacja: jakość, ilość, wartość”



W dniu 21 marca  w Lublinie w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersystetu Marii Curie Skłodowskiej odbyła się Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa pod hasłem: „Informacja: jakość, ilość, wartość”. Organizatorem Konferencji było Koło Naukowe „Palimpsest”.
Konferencja została podzielona na 4 sesje:

1.      Sesja I: Jakość Informacji.
2.      Sesja II: Spotkania z pracodawcami.
3.      Sesja III: Ilość Informacji.
4.      Sesja IV: Wartość informacji.

Pierwsza sesja rozpoczęła się o godzinie 9:30. Wstępem do sesji było przemówienie eksperta, Pani prof. dr hab. Elżbiety Skrzypek. Pani profesor, podczas swojej wypowiedzi, powitała wszystkich uczestników konferencji, a następnie nakreśliła słuchaczom tematykę konferencji z podkreśleniem znaczenia jakości informacji jako istoty tematyki sesji pierwszej.

Pierwszy referat, zatytułowany Informacja sprzeczna jako skutek błędów komunikacji interpersonalnej, wygłosił Grzegorz Gajewski, prezentujący UMCS w Lublinie. Prelegent podczas prezentacji wskazał na połączenie między odbiorem komunikatów niewerbalnych wysyłanych w sposób błędny a jakością przesyłanej informacji.

Weronika Dziadul, reprezentantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w referacie Google, czyli broń przeciwko społeczeństwu, barwnie opisała schematy przepływu i kontroli informacji znajdujących się w posiadaniu serwerów Google.

Reprezentantka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Paulina Motylińska, wygłosiła referat o tytule Metody oceny i kryteria jakości informacji o zdrowiu. W niezwykle interesujący sposób referentka nakreśliła znaczenie jakości w oparciu o informacje na temat naszego zdrowia.

Marek Deja, jako kolejny reprezentant UJ, wystąpił z referatem Jakość w działalności brokera informacji: metody i wskaźniki pomiaru, gdzie w imponujący sposób podzielił się własną wiedzą ze słuchaczami, jasno przedstawiając znaczenie metod oraz wskaźników pomiaru, które są głównymi atrybutami jakości w pracy brokera informacji.

Referat o tytule Reklama natywna - czy to jeszcze informacja? przedstawiony został przez magistra Marcina Karwowskiego, reprezentanta UMK, który w zaskakująco refleksyjny sposób ukazał odpowiedź na, zadane w temacie referatu, pytanie.

Ekaterina Sherengovskaya, reprezentująca UJ, w precyzyjny sposób przybliżyła słuchaczom samą osobę Josepha P. Overtona, jak również sposoby manipulowania informacją w referacie Okno Overtona - przykład technologii manipulowania informacją.

Sesję pierwszą zakończyło wystąpienie Anny Myroniuk, reprezentującej Lviv Polytechnic National University, która w referacie Wikipedia jako źródło niewiarygodnej informacji zgłębiła wiedzę o różnorodności oraz jakości informacji znajdującej się w  tytułowej encyklopedii.

Przed udaniem się na kawę oraz poczęstunek uczestnicy w czasie dyskusji wymienili spostrzeżenia oraz poglądy odnośnie do wystąpień.

Druga sesja rozpoczęła się o godzinie 11:30. Panel ten poświęcony był spotkaniu pracodawców z uczestnikami konferencji. Była to okazja nie tylko do zapoznania się z kilkoma potencjalnymi pracodawcami, lecz także do zadawania im pytań.

Po dyskusji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na przerwę obiadową trwającą od godziny 12:50 do 13:25.

Trzecia z kolei sesja, o tematyce Ilość Informacji, rozpoczęła się o godzinie 13:25. Uczestnicy, jako głosu eksperta, mogli wysłuchać wystąpienia dra hab. Zbigniewa Osińskiego, profesora UMCS, który  zobrazował słuchaczom, jak ogromna ilości informacji przepływa z sekundy na sekundę między ludźmi w obecnych czasach.

Pierwszym referentem w tej sesji był Artur Maik, reprezentanta Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który przedstawił referat pod tytułem Ochrona przed spamem w przepisach. Referent w dokładny sposób przedstawił słuchaczom prawne zapisy odnośnie do ochrony użytkowników Internetu przed niechcianymi lub niepotrzebnymi informacjami elektronicznymi.

Szymon Dziubicki, reprezentant UMCS, w referacie pod tytułem Ciemna strona Internetu - polski trolling na portalu społecznościowym Facebook przedstawił bardzo ciekawe zjawisko trollingu oraz skutki, do których użycie go może doprowadzić.

Referat o tytule Czytelnictwo w kulturze nowych mediów - napływ informacji a percepcja ludzka został przedstawiony przez magistra Piotra Ruderę, reprezentanta UMK, który w niezmiernie interesujący sposób przedstawił stanowisko człowieka, oraz w jaki sposób on postrzega napływ informacji w obecnych czasach.

Natalia Skorobogatyh, reprezentantka Lviv Polytechic National University, przedstawiła referat Analysis of printed and electronic sources of advertisement announcements.

Kolejnymi prelegentkami były Nadiya Folys oraz Lidiia Kokor z tej samej uczelni, które mówiły o Moderation in web communities - analysis of content for spam, flood, foul language.

Niezwykle entuzjastycznie przyjęta została prezentacja Elżbiety Szulc-Wałeckiej, reprezentantki UMCS, pod tytułem Information overload - czy nadmiar informacji jest możliwy?, która w niesamowicie dogłębny i inspirujący sposób przedstawiła słuchaczom zarys tegoż problemu.

Referat pod tytułem Dostęp do informacji publicznej jako forma społecznej kontroli władzy autorstwa Michała Płatka oraz Iwony Kutery, reprezentantów UMCS, ze względu na natłok obowiązków pełnionych przez aktywnych naukowo studentów tematykę referatu w zastępstwie przedstawił Szymon Dziubicki z UMCS. Wystąpienie to zamykało trzecią część konferencji.

Dyskusja kończąca sesję trzecią miała charakter bardzo interesującej wymiany zdań oraz odznaczyła się poszerzeniem niektórych zagadnień w przedstawianych tematach. Szczególną uwagę dyskusji przykuło wystąpienie oraz tematyka zaprezentowana przez Elżbietę Szulc-Wałecką. Po wymianie zdań, uczestnicy zostali zaproszeni o godzinie 15:05, na dwudziestominutową przerwę kawową.

O godzinie 15:25 rozpoczęła się ostatnia sesja w całym programie konferencji. Na początku słuchacze mieli możliwość wysłuchania głosu eksperta doktora Sebastiana Kotuły.

Jako reprezentant Uniwersytetu Wrocławskiego z referatem pod tytułem Frazes czy faktyczna treść? Relewancja pojęcia "społeczeństwo informacyjne" i jego synonimów w tytułach artykułów z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej wystąpił Jakub Maciej Łubocki, który w błyskotliwy sposób przedstawił wyniki swoich poszukiwań przedstawionego w temacie pojęcia "społeczeństwo informacyjne".

W barwny sposób przez Karolinę Leonarcik oraz Dawida Lahutta, reprezentantów UMCS, przedstawiona została prezentacja o tytule Marketing Internetowy czy zwyczajny spam, czyli dlaczego niektóre firmy przekraczają tę cienką granicę. Autorzy skonfrontowali marketing Internetowy ze zjawiskiem spamu.

Niezwykle istotnym tematem okazała się prezentacja Jak zobaczyć informację, czyli różnorodne funkcje mapy w procesie wymiany informacji. /How to perceive information - variety of maps' functions in the communication process/ wygłoszona przez Jakuba Kunę oraz Annę Rzucidło, reprezentantów UMCS. Wystąpienie zamykające sesję czwartą spotkało się ogromną aprobatą i zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

Dyskusja wieńcząca ostatnią sesję była najbardziej obfitą w wymianę zdań oraz poglądów, gdyż odnosiła się do całokształtu konferencji.

Wyróżnieniami za najlepsze wystąpienia nagrodzeni zostali Wernika Dziadul oraz Grzegorz Gajewski.

Grzegorz Gajewski – absolwent kierunku Pedagogika o specjalności Resocjalizacja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu. Obecnie student II stopnia Pedagogiki Specjalnej w UMCS. Interesuje się tematyką uzależnienia od gier komputerowych, komunikacją interpersonalną, psychologią pozytywną oraz dobrą książką fantastyczno-przygodową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz